Nejlepší země na světě

středa 28. listopad 2007 22:41

Island je v mnoha ohledech země extrémů. Před druhou světovou válkou stále samosprávní území pod dánskou korunou a země domečků s trávou na střeše, dnes nově nejrozvinutější země na světě.

27. listopadu zveřejnila OSN svou každoroční zprávu o vývoji Human Development Report. Index vývoje založený na průměrných příjmech, pravděpodobné délce života obyvatel a procentu dětí, které chodí do školy, poprvé umístil Island na první příčku před Norskem, Austrálií, Kanadou a Irskem.

Když jsem včera šla pěšky z práce (některé učitelské rodiny si nemohou dovolit dva automobily, přestože počet vozů na sto obyvatel je na Islandu, jak jinak, nejvyšší na světě), zastavila jsem se v bance. Kromě otázek ohledně nové kreditní karty jsem poslala malou sumu Církevní nadaci a koupila několik vánočních pohlednic od dobročinných organizací SOS Barnahjálp a ABC. Nějak jsem měla pocit, že si to mohu dovolit.

Před dvěma lety, stále ještě cizinec se vším všudy, jsem pocit zámožnosti neměla. Bylo mi občas pod psa a hledala jsem v tom svém interkulturním zápolení nějaký smysl. Pak vysvitlo světélko. Když je člověku mizerně, má najít někoho, komu je ještě hůř. Ja našla Tahira, šestiletého klučinu v Pákistánu. Občas od něj dostanu vlastnoručně malovaný obrázek a každý rok zprávu o školním prospěchu. Píšu mu anglicky a posílám mu samolepky. Jeho nejoblíbenější předmět je prý angličtina.

Měsíční příspěvek mě stojí stejně jako dva hamburgry v McDonaldu (nejdražší hamburgr na světě je samozřejmě v Reykjavíku). Ráda si je pro dobrou věc odpustím. Mám hřejivý pocit, že nejím nejzdravě a že Tahir se nají pravidelně ve své škole ve Farooqabadu.

Island je v očích Islanďanů nejlepší země na světě. To neznamená, že zde nežijí lidé na hranici chudoby nebo že všechny děti dostávají odpovídající péči. V očích svých obyvatel je Island zemí, kterou mohou formovat svou iniciativou a kde záleží na každém jedinci. Slyšela jsem, že počet Islanďanů, kteří podporují děti v rozvojových zemích, je v poměru k počtu obyvatel nejvyšší na světě.

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora