Jak je důležité být v kontaktu

pátek 7. prosinec 2007 20:56

  Zase se objevila statistika, kde Island figuruje na prvním místě v šesti kategoriích. Ve zprávě Statistického úřadu EU Eurostat o použití internetu v domácnostech je malá republika Island úplně nahoře. Překvapení, asi jako když notorický jedničkář dostane další jedničku.

 

Měřil se počet domácností připojených na internet, domácností s vysokorychlostním připojením, použití vyhledávačů, poslání elektronické pošty s přiloženým souborem, volání přes síť a vytvoření webové stránky. Počítala se každá domácnost alespoň s jedním členem ve věku 16 - 74 let. Osobně bych věkovou hranici snížila na 10 let, všechny děti, které učím, běžně vytvářejí filmy a dobrá polovina se setkala (úmyslně či neúmyslně) i se zakázanými stránkami. Každé dítě na střední škole (v Reykjavíku) vlastní přenosný počítač a jen málokdy slyším, že děti nemají přístup ke školnímu systému Mentor.

Island má na mě asi po technické stránce kladný vliv, protože jsem si tu osvojila nejrůznější technické vymoženosti. Nouze naučila Dalibora housti. Platim vysokorychlostní připojení na síť, jsem s rodinou v telefonickém spojení přes Skype, vytvářím ve Windows Vista video k Vanocům, skenuji, instaluji, ochraňuji proti virům a trojským koním... Občas si vzpomenu na stará pécéčka vybavená programem T602, kterými se pyšnila má stará dobrá střední škola v Jablonci nad Nisou a která ve mně před patnácti lety vzbuzovala hrůzu z neznáma.

Jsem hrdá na babičku, která se nikdy neobtěžovala zaváděním pevné linky, na niž by bývala stejně čekala deset nebo dvacet let, a která si jako první z rodiny pořídila mobilní telefon. Mamka se naučila číst elektronickou poštu a pravidelně klape do počítače dopisy se zprávami z domova. Oblíbeným dárkem bývá kredit do telefonu. Nebo něco co se sní. Co s věcmi? Na které se práší? Takhle na dálku jsem se naučila vážit si každého slova od rodiny. Přes pevnou linku stála minuta telefonního rozhovoru Island - Čechy až 16 Kč. Přes Skype kolem čtyř padesáti. Ze Skypu na Skype za cenu připojení. No nekupte to.

Obdivuji také bloggery, především ty z generace mé babičky, kteří objevili přitažlivost technického pokroku a dělí se se svými čtenáři o zkušenosti a názory. A tiše závidím dětem, které s počítači vyrůstají a vyznají se v éteru asi jako my starší ve svém obývacím pokoji.

Ale - ani nejdokonalejší audiovizuální přenost nenahradí blízkost drahých osob. Celý Skype bych bez váhání vyměnila za dlouhé odpoledne s babičkou, u kafíčka, vánočního cukroví, punče nebo svařeného vína, se svíčkami a výhledem na zahradu, která uchovává tolik vzpomínek.

PS: Zase čtu v novinách statistiku. Reykjavík je nejčistším ze čtrnácti severských hlavních měst. Potvrdil to průzkum mezi pěti tisíci turisty. Další jednička, nikoli do žákovské knížky, ale do éteru...

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora