Hodokvas vánočních mužíků

neděle 9. prosinec 2007 16:40

  Přestože křesťanství bylo islandským parlamentem (mimochodem prvním na světě) přijato už v roce tisíc, původní pohanské tradice se do značné míry uchovávají. Šalamounské rozhodnutí Þorgeira Ljósvetningagoda, náboženského a světského vůdce oblasti Ljósavatn, zajistilo harmonické soužití rozpínavého křesťanství a víry ve staré nordické bohy.

 

Aby zabránili náboženským sporům a občanské válce, přijali hlavy všech regionů na Parlamentních pláních, Thinkvellir, křesťanskou víru. V soukromí domovů ale Islanďané zachovali věrnost Valkýrám, Freje, Thorovi, Freyrovi a Oðinnovi. Vánoce, oslavy narození Ježíše, zde na Islandu mají zcela jinou lidovou podobu. Po třináct večerů přicházejí z hor do lidských obydlí jólasveinar, vánoční mužíci a provádějí nejrůznější vylomeniny.

Původně pojídali děti, ale časem získali mírnější, sympatickou podobu. Vyvádějí nezbednické kousky a hodným dětem nadělují v noci do boty.

Stekkjarstaur s dřevěnýma nohama přichází jako první 12. prosince. Prý sál z ovcí mléko, ale dřevěné nohy mu v tom bránily. Stekkur je stare slovo pro ovčín a odtud pochází jeho jméno. 

Giljagaur se ukrýval v kravíně a olizoval smetanu ze džberů s mlékem, když se nikdo nedíval.

Stúfur je nejmenší a jeho zálibou je vylizovat pánve a připečené zbytky.

Þvörusleikir je čtvrtý a ohromně vyzáblý. Když se hodpodyně nedívá, vyndává z hrnců dřevěné vařečky a olizuje je.

Pottaskefill vyjídal zbytky z hrnců.

Askasleikir vylizoval tradiční dřevěné nádoby s víčky, ne nepodobné máselnici nebo džberu, které jejich majitelé pokládali na zem pro psy a kočky.

Hurdaskellir je hlučný sedmý mužík, který se baví boucháním dveří a rušením spánku dobrých lidí.

Skyrgámur je pořízek, chlapík, který vylizuje vědra se skyrem, islandskou obdobou jogurtu.

Bjúgnakrækir je neuveřitelně mrštný a láduje se uzenkami všeho druhu.

Gluggagægir, desátý mužík, nakukuje do oken a často se mu zalíbí něco, co se pak snaží nejrůznějšími způsoby získat.

Gáttaþefur má ohromně dlouhý nos a vůně tradičního krásně zdobeného lístkového chleba ho vábí až z dalekých hor do lidských obydlí.

Ketkrókur sedí na střeše a pomocí dlouhé tyče s háčkem vytahuje komínem uzená jehněčí stehýnka.

Kertasníkir, třináctý a poslední neposeda, je zamilovaný do svíček. Miluje tuk, ze kterého jsou vyrobené, ale i jejich mihotající plamínky, a často se nemůže rozhodnout, jestli svíčky sníst, nebo na ně jen toužebně hledět.

Potomci trolů, synové zlé čarodějnice Grýly a jejího manžela Leppalúda, si nezadají se svou matkou lidojedkou. Grýla odnáší neposlušné děti v pytli do svého obydlí v horách. Hrozivý vánoční kocour je jí věrným společníkem.

Po 24. prosinci pak mužíci jeden po druhém odcházejí zpátky do svého obydlí v horách, až poslední poslední z nich zmizí 6. ledna. Slaví se třináctý den Vánoc, Veliká noc snů, Zjevení, staré Vánoce neboli stará vánoční noc, poslední den Vánoc. Nasycení nezbedníci se uloží k dlouhému ročnímu spánku, zatímco lidské bytosti se radují z přibývajícího světla a těší se na jaro. Islanďané mají před sebou obávané dlouhé temné zimní měsíce, nazývané ve starém kalendáři Þorri, Góa a Einmánuður. Ve starém verši se 17. století se praví:

Daleko horší než Turek je zima.[1][1] Björnsson, Árni. Saga daganna. Bókaforlagið Sögu. Reykjavík. 1977.

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora