Chybné rodné číslo

čtvrtek 27. prosinec 2007 16:34

  Všichni, kdo se někdy stěhovali do zahraničí, vědí, že fyzickou změnu bydliště provází obludná administrativa. Pokud se stěhujete mimo Evropskou unii, vdáváte se, měníte jméno jinak než v souvislosti se sňatkem a ukončujete současně podnikatelskou činnost, máte na týdenní dovolené v České republice o zábavu postaráno.

 

Jen v souvislosti s ukončením živnostenského listu jsem v jednom dni navštívila devět úřadů. Byl to jeden z horkých červencových dnů v léte 2007, na slunci přesahovala teplota čtyřicet stupňů Celsia, a já si vykračovala po Berouně od Živnostenského úřadu přes Finanční úřad na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a Úřad sociálního zabezpečení, tam a zpátky. Vybavuji si, jak jsem si dělala z paní úřednic nevinnou legraci: „Ale na Živnostenském úřadě mají lepší klimatizaci než Vy tady na Finančním..." Musím ale všechny ujistit, že zaměstnankyně (vesměs ženy) vyjmenovaných úřadů udělaly mnoho vyjímek a dobrých skutků, aby mi pomohly vyřídit vše během jednoho jediného letního dne. Ta poslední za pět minut pět neměla sílu mě v tom vedru odmítnout, či vyhodit, podepsala lejstro za svou nadřízenou a tím byla část anabáze vyřízena.

Sňatek pro mě byl nejen romantickou záležitostí, ale i nekonečným seznamem kanceláří, několikaměsíční korespondencí a stohem dokumentů. České velvyslanectví pro Island je v norském Oslu, islandská ambasáda pro Českou republiku je ve Vídni. Matrika pro mezinárodní sňatky v Brně. V Čechách pokud vím jediný soudní tlumočník do islandštiny. V Reykjavíku žádný certifikovaný překladatel do češtiny. A mnoho chyb a opakovaných zoufalých pokusů vyhovět všem předpisům a zákonům. A stalo se, jsem pod čepcem, jen se bohužel kvůli spletitým pravidlům (zatím) jmenuji jinak v Čechách než na Islandu.

Všechno tohle papírování je pasé a za normálních okolností bych radši usrkávala svařené víno a psala emaily svým přátelům v Čechách. Naneštěstí jsem spolu s vánočními přáními dostala dopis od penzijního fondu, že kontrola Ministerstva financí ČR zjistila, že moje „rodné číslo nesouhlasí s údaji vedenými v Centrálním registru obyvatel. Na základě tohoto zjištění Vám může být pozastaven státní příspěvek k Vašemu penzijními připojištění." Nejdříve mě jen udivilo, že kvůli chybě druhé osoby přijdu o téměř roční státní příspěvek. Pak jsem si nasadila sluchátka, zavolala přes Skype do pojišťovny a vše se vyjasnilo.

Nejenže přijdu o téměř roční státní příspěvek, přijdu o veškeré státní příspěvky se zpětnou platností. Ona by na to kontrola stejně za pár měsíců přišla, že trvale sídlím v nepřátelské hospodářské zóně mimo ÉÚ. Děkujeme Vám za spolupráci. S přátelským pozdravem.

PS: Nevím, poraďte, mám se vydat do boje s nespravedlivou administrativní obludou? Můj smysl pro spravedlnost mi říká, že něco není v pořádku...

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora