Prezidentské volby

středa 2. leden 2008 23:01

Bessastaðir
rpe

  Nejen Čechy, ale i Islanďany čekají na jaře 2008 prezidentské volby. Volby přímé. Ólafur Ragnar Grímsson ve svém norovočním projevu oznámil, že „pokud si Islanďané budou přát, aby nadále nesl tuto zodpovědnost, je připraven ji nést". Pokud bude oblíbený politik opět zvolen, bude druhým islandským prezidentem po Vigdís Finnbogadóttirové, který tuto funkci vykonával šestnáct let.

 

Na Islandu není počet prezidentských volebních období zákonem omezen a Islanďané rozhodují o vítězi přímou volbou. Vigdís, první žena na Islandu v této funkci, kandidovala a byla zvolena čtyřikrát. Je dodnes velmi respektovaná a její jméno je obvykle spojováno např. s Institutem cizích jazyků Vigdís Finnbogadóttirové.

Ólafur Ragnar zaměřuje své úsilí na propagaci zelené energie a její využití ve světě. Jeho britská manželka židovského původu Dorrit Mussaieff, která po třech letech získala islandské občanství, mu vzorně stojí po boku a je neméně oblíbená. Svůj novoroční projev uvedl prezident slovy: „Dobří Islanďané, Dorrit a já Vám přejeme šťastný nový rok..." Pokud tedy bude Ólafur Ragnar opět zvolen, získá Island pravděpodobně další světový rekord, tedy nejnižší počet demokraticky zvolených prezidentů za 32 let.

V českých médiích se objevilo mnoho komentářů o novoročním projevu Václava Klause. Dovolte mi tedy srovnání. Prezident Václav Klaus postavil svůj projev na historické osmičce, prezident Ólafur Ragnar Grímsson na básníku Jónasi Hallgrímssonovi, od jehož narození loni uplynulo dvě stě let. Pan Klaus hovořil o obtížích a světlých stránkách období reforem, pan Ólafur Ragnar o národním jazyku a vědomostem, které jsou podmínkou dalšího rozvoje. Oba prezidenti hovořili o odlivu mladých lidí do ciziny a jejich vztahu k rodné hroudě. Václav Klaus řekl, že mladí lidé z Čech hromadně neodcházejí, naopak do Čech přicházejí lidé odjinud. Ólafur Ragnar vřele podpořil studium a pracovní zkušenosti v zahraničí a položil spíše otázku, jak mladé lidi přesvědčit, aby se s novými poznatky vrátili. Oni sami se ale rozhodnou, kde se jim bude nejlépe žít.

V podstatě vyjádřili oba prezidenti ve svých projevech podobné myšlenky. Národ, sociální problémy, budoucnost. Rozdíl je v důvěryhodnosti, či důvěře, kterou lidé ke svým prezidentům chovají. Také v blízkosti prezidenta k lidem a lidí k prezidentovi. V autoritě, kterou političtí vůdci vzbuzují či nevzbuzují.

Pro zajímavost, Ólafur Ragnar a Dorrit nežijí na hradě, ale v bývalém klášteře obklopeném travnatými pláněmi a vodními plochami, kde se nelyžuje, ale tradičně zde přistávají divoké husy.

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora