35. rok po erupci, aneb útěk před lávou

neděle 27. leden 2008 23:22

  Před třiceti pěti lety se stala neobyčejná věc. Všech pět tisíc obyvatel ostrovů Vestmannaeyar se podařilo během několika hodin evakuovat na „pevninu" Island, živly se přiklonily na stranu lidí.

 

Den před erupcí zuřila bouře, vál silný vítr a déšť. Všechny rybářské lodě a bárky zůstaly v přístavu. V noci 23. ledna explodovala sopka Eldfjall, Ohňová hora. Napříč ostrovem se otevřela žhnoucí trhlina. Vítr se v těsně před výbuchem obrátil od města a od přístavu směrem na východ.

Ostrované se bez paniky a v naprostém tichu shromáždili v přístavu. Všichni se dostali na palubu některé z lodí, rodinní členové se ale často ztratili z dohledu. Obyvatelé Reykjavíku a dalších pobřežních komunit nabídli přístřeší. Plynuly dny, týdny, měsíce. Erupce trvala více než rok.

Na ostrově vyrostla nová hora Eldfell. Na dohled od ní je Helgufell. Pětimetrová vrstva popelu pokryla domy a ulice. Tehdejší předseda vlády rozhodl: Nevzdáme se, dobudeme ostrov zpátky. Ještě dnes dobývají lidé své Pompeje z popela, staré domy stojí vedle nových, vytápěných trubkami s horkou vodou vedoucích z nového, dosud žhavého lávového pole.

Díky hrdinství a mezinárodní spolupráci vytrvalých a odhodlaných lidí se podařilo zachránit jak město, tak zátoku. Magma, které hrozilo úzký vstup do zátoky uzavřít, bylo chlazeno mořskou vodou, což byl tehdy zcela nový postup. Úzké ústí zátoky nastěstí stačí pro rybářské lodě, a hlavní příjem a průmysl ostrovů je tak zajištěn.

Seizmologové předvídají v blízké budoucnosti erupci Hekly, největší sopky v Evropě. Ve stredověku nazývali Heklu „bránou do pekla". Hekla je nejaktivnější sopkou na Islandu, zaznamenány jsou erupce v letech 2000, 1991, 1980, 1970, 1947, 1845, 1766, 1693, 1597, 1510, 1434, 1389, 13431, 1300, 1222, 1206, 1158 a 1104. Známy jsou ale i starší erupce, především z archeologických nálezů. Vrstva sopečného popela pokryla i vzdálené evropské země, mohutné erupce ochladily klima i na několik let.

Kromě sopky Hekly je na Islandu také společnost Hekla, která má výsadní právo na dovoz českých škodovek. Hekla a Škoda, to jde moc dobře dohromady.

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora