Společnost proti Společnosti proti Polákům na Islandu

neděle 17. únor 2008 20:13

rpe

  Na oblíbené webové stránce myspace.com se přes sedm set mladých lidí zapsalo do Společnosti proti Polákům na Islandu. Na stránce založené čtrnáctiletým školákem se objevilo mnoho ponižujících poznámek o Polácích žijících na Islandu, například že „ničí věci" a „předstírají, že zemi vlastní".

 

Událost se okamžitě objevila ve zprávách druhého programu televize včetně prohlášení policie, že obsah webu je možná v rozporu se zákonem. Noviny Fréttablaðið případ také zmínily a populární zpěvák Bubbi Morthens pořádá koncert proti rasismu. Jako reakce na tuto neonacistickou iniciativu vznikla nová virtuální Společnost proti Společnosti proti Polákům...

Tak jako do ostatních zemí západní Evropy se i na Island stěhuje za prací množství cizinců. Většina zaměstnanců ve stavebnictví a  potravinářském průmyslu (továrny na zpracování ryb) nemluví islandsky a i další hůře placené profese (zaměstnanec v mateřské škole, obsluha v supermarketu) jsou často obsazovány cizinci. Islandská společnost je otevřená a tolerantní a jedním z hlavních bodů mediálních diskusí je výuka islandštiny pro cizince a kolik miliard se do ní má investovat. Valná většina Islanďanů je přesvědčená, že cizinci prospívají jak ekonomickému růstu, tak růstu společnosti.

Polští imigranti představují nejpočetnější většinu a stejně jako další národnosti mají i oni pověst dobrých pracovníků. Studenti střední školy Menntaskóli í Hamrahlíð dokonce požádali ředitele školy, aby zavedl volitelný předmět polštinu. Prý aby rozuměli obsluze v cukrárnách.

Ředitel základní školy v Keflafíku nám na exkurzi pověděl o své nejlépe kvalifikované síle - polské učitelce s magisterským titulem z Varšavy a dvouletou nástavbou v oblasti sportu. Požádal pro ni magistrát o roční jazykový kurz a získá tak za jeden rok schopnou pracovní sílu se sedmiletým vysokoškolským vzděláním.

Rasismus je samozřejmě nejjednodušším prostředkem k vyjádření racionálních i nepodložených obav z budoucnosti. Strach z cizinců a z neznáma je neoddělitelnou součástí společnosti a každého jedince. Obranou společnosti proti rasismu se zdá být informovanost a vzdělání. Pokud člověk sám žil v cizí zemi a naučil se respektovat jinou kulturu než svou vlastní, těžko bude nenávidět hosty ve své zemi. Pokud média informují o kladných stránkách imigrace a jedincích, kteří prospívají v nové společnosti a přispívají k jejímu blahobytu, obraz hrozivého nevyzpytatelného cizince se rozplyne jako mlha v raních červánkách...

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Renata Pešková Emilsson

Island, jazyky, kultura, severská literatura, pracovní trhy, odbory, vzdělávání dospělých, islandština pro cizince, vzdělávací systém na Islandu, mateřské školy, základní školy, migrace, interkulturní komunikace … možná víc, uvidíme.

V prosinci oslavím tři roky svého pobytu na Islandu. Tato země ohně a ledu je protkaná protiklady a v myslích mnoha je zemí mýtů a vysněných dovolených. V mé mysli je zemí, kde denodenní skutečnosti jsou předmětem neustálého srovnání. Rodina, přátelé, krajiny a důvěrně známá kultura zůstali v České republice. Nový domov, nové pracovní zkušenosti, nový jazyk a nové prostředí naopak vyžadují zvýšené úsilí a poskytují obrovské zadostiučinění při zdolání každé nové, byť sebemenší „překážky“.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora